Kill Arena Community
Echipa The Gamers iti ureaza inregistrare placuta.

Profita si tu din plin de serviciile noastre pentru Counter-Strike, San Andreas si Metin2.
Kill Arena Community
Echipa The Gamers iti ureaza inregistrare placuta.

Profita si tu din plin de serviciile noastre pentru Counter-Strike, San Andreas si Metin2.
Kill Arena Community
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Kill Arena Community

Echipa KA iti ureaza inregistrare placuta
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  
Echipa The Gamers iti ureaza inregistrare placuta
Profitati din plin de serviciile noastre la cele mai mici preturi

 

 Bara Meniu

In jos 
AutorMesaj
Marian
Administrator
Administrator
Marian


Experienta cs : 4 ani
Detinator steam : Da
masculin Mesaje : 102
Data de inscriere : 15/05/2011
Varsta : 28
Localizare : Mioveni
Joburi/Distractii : Counter-Strike, SAMP si Fifa:)
Stare de spirit : Prea buna!

Bara Meniu Empty
MesajSubiect: Bara Meniu   Bara Meniu EmptyLun Mai 16, 2011 3:51 am

Am observat ca foarte multa lume este interesata si ma intreaba despre cum se poate construi un site complet cu ajutorul programului Adobe Photoshop. M-am gandit sa fac un set de tutoriale care sa ilustreze acest lucru intr-un mod cat mai detaliat.
O sa incep cu un tutorial care arata modul in care se poate construi o bara de menu pentru un site.

Pasul 1
Am inceput prin a deschide un nou fisier cu dimensiunea 600x200px. Am desenat un oval cu Rounded rectangle tool. Culoarea am ales-o eu dar puteti alege alta culoare. Invatati mult mai multe lucruri daca urmarind pasii tutorialelor incercati propriile Dvs. artificii si nu respectati pasii tutorialelor ad literam.
Bara Meniu Bar1
Pasul 2
Ne vom folosi de efecte pentru a-i da acestei forme desenate un aspect cat mai profesional. Prima oara ne vom ocupa de umbra: Layer > Layer Style > Drop Shadow

Vom folosi urmatoarele setari:
Bara Meniu Bar2
Iata ce am obtinut
Bara Meniu Bar3
Pasul 3

Ne vom ocupa acum de Inner Shadow: Layer > Layer Style > Inner Shadow
Bara Meniu Bar4
Pasul 4

Multiplica layerul obtinut
Iata ce am obtinut
Bara Meniu Bar7
Pasul 5

Cu o nuanta mai inchisa scriem componentele menu-ului. Putem face asta pe acelasi layer apasand tasta space intre optiuni. Eu am folosit insa layere diferite.
Bara Meniu Bar8
Pasul 6

Vom face acum separatorul menu-ului. Selectam intre prima optiune si a doua o linie orizontala de un pixel putin mai mica decat inaltimea barei si o coloram cu o culoare mai deschisa decat cea pe care am folosit-o in text
Facem acelasi lucru in dreapta acestei linii in imediata sa apropriere cu o culoare mult mai deschisa. Multiplicam apoi aceste doua layere, puteti sa le si grupati daca doriti. Le multiplicam de cate ori avem nevoie punandu-le intre optiuni.
Bara Meniu Bar9
Pasul 7

Pe un nou layer selectati un nou oval pe care il coloram cu alb ca in imaginea de mai jos
Bara Meniu Bar10
Pasul 8

Scadeti opacitatea acestui layer pana obtineti efectul dorit, eu am scazut-o pana pe la 40% si mutati acest layer sub text si separatoare.
Bara Meniu Bar11
Sus In jos
https://thegamers.forummotion.com
 
Bara Meniu
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Kill Arena Community :: Photoshop :: Tutoriale-
Mergi direct la: